Kategorie
Uncategorized

Jak dobrać buty do garnituru – klasyka, elegancja, nowoczesność

Formalne spotkania biznesowe, konferencje, najważniejsze uroczystości rodzinne, wydarzenia jakie zapamiętujemy na całe życie. Wszystkie te i podobne im okazje kojarzą nam się z klasyczną elegancją i bardzo formalnym stylem. Pierwsze co przychodzi nam do głowy – słusznie zresztą – to garnitur. Jednak nie możemy zapomnieć o prawidłowym i optymalnym dobraniu pozostałych dodatków, wśród których jednym z najważniejszych są buty. Wydawałoby się, że to łatwe zadanie i nie przysporzy nam problemu. A jednak… Jest wiele aspektów, które musimy wziąć pod uwagę, żeby świetny garnitur nie stracił na okazałości przez niefortunny doborze obuwia.

Co musimy brać pod uwagę przy prawidłowym doborze obuwia do garnituru? Jest kilka czynników, o których powinniśmy pamiętać:

Kolor

Materiał i wzornictwo

Charakter stylizacji

Spójny charakter wszystkich dodatków

Podstawowy i najczęściej branym pod uwagę kryterium jest dopasowanie kolorystyczne. Oto kilka rad jak w prawidłowy i optymalny sposób dobrać kolor butów do koloru garnituru.

Dobór butów do czarnego garnituru

Czarny garnitur, szczególnie smokingowy jest najbardziej klasyczny i elegancki. Zawsze w takim przypadku najlepiej sprawdzą się czarne buty, podkreślając dodatkowo podniosły styl wydarzenia. Najbardziej znanym rodzajem czarnych butów są klasyczne Oxfordy.

Czarne buty ze skóry licowanej lub lakierowanej, utrzymane w tej samej stylistyce co garnitur powinny zapewnić spójność całości stroju.

Warto jednak pamiętać, że jeśli idziemy na mniej formalną uroczystość jak komunia czy wesele znajomych to buty w ciemnobrązowym kolorze oraz inne dodatki jak pasek w podobnym odcieniu pozwolą ożywić stylizację.

Dobór butów do granatowego garnituru

W takiej stylizacji pojawia się dużo więcej opcji doboru obuwia. Ponownie klasyki i elegancji nadadzą czarne buty. Najczęściej jednak wybiera się w tym przypadku buty brązowe w różnych odcieniach. Czym ciemniejsze buty tym bardziej formalne spotkanie i look osoby, która je zakłada. Czym kolor jaśniejszy tym mniej formalny odcień stylizacji.

Dla granatowego garnituru proponuje się też buty w kolorze burgundowym, który nadaje efekt lekkości i ożywia stylizację.

Dobór butów do szarego garnituru

Szare garnitury są trochę niedoceniane i nieco mniej popularne. Niesłusznie jednak i powoli stereotyp ten jest przełamywany. Garnitury w tym kolorze są świetnym pomysłem na spotkania biznesowe oraz rodzinne imprezy organizowane w ciągu dnia.

Do tego koloru garniturów dobierane są bardzo różne kolory butów. Czarne, klasyczne obuwie nadaje elegancji i sprawdza się jak w każdym innym przypadku jako najbardziej formalna i oficjalna forma. Poza tym możemy zaproponować obuwie brązowe, burgundowe, wiśniowe czy nawet granatowe.

Warto też zapoznać się z rodzajami butów i ich stylizacjami. Prawidłowy dobór pod tym kątem zapewni spójność oraz właściwy styl całości outfitu.

Czarne buty oxford – klasyka

Są to najbardziej popularne i klasyczne buty w czarnym kolorze. Nazywane też wiedenkami, są obecne w szafie każdego mężczyzny ceniącego klasyczną elegancję. Charakteryzują się czystą, zwartą i smukłą linią zapewnioną przez obłożynę wszytą pod przyszwę.

Wykorzystywane są głównie podczas oficjalnych uroczystości takich jak śluby, studniówki, pogrzeby, wyjścia do teatru, bale.

Brązowe brogsy – uznawane za najbardziej uniwersalne

Nadają się zarówno do formalnych stylizacji i klasycznych garniturów jak też do stylizacji smart casualowych. Świetnie korespondują z granatowymi i szarymi oraz mniej formalnymi garniturami, ale też chinosami i jeansami oraz marynarką. Pełne, klasyczne brogsy posiadają dziurkowania przy wszystkich szwach.

Loafersy – alternatywa dla butów wiązanych

Klasyczne buty tego rodzaju są zrobione ze skóry licowej a charakteryzują się brakiem sznurówek. Buty te, podobnie jak mokasyny, wsuwa się bez wiązania.

Poleca się je do klasycznych garniturów. Występują w najprostszej formie, ale można też spotkać loafersy z ozdobnikami w postaci frędzelków lub metalowych ozdobników.

Derby – najbardziej popularne buty do garniturów

Buty te zwane czasami „angielkami”, charakteryzują się otwartą przyszwą a podbicie zakończone jest językiem. Są mniej eleganckie niż wiedenki, ale za to bardzo zróżnicowane pod względem wzornictwa i kolorów. Najbardziej eleganckie występują w kolorze czarnym. Można jednak znaleźć derby w kolorze ciemnobrązowym czy granatowym.

Monki – klasyczne buty z klamrą

Są one obuwiem uniwersalnym, ale mniej popularnym w Polsce. Można je założyć do klasycznego garnituru, ale częściej spotkamy je w stylu casual albo smart casual.

               Ważne żeby pamiętać o dwóch istotnych elementach, jakie mogą zdecydować o sukcesie i dobrym wyglądzie zestawu garnitur – buty. Dla butów wiązanych należy zwrócić uwagę na sposób wiązania sznurowadeł. Podstawową zasadą jest dobór kolorystyczny sznurowadeł do butów oraz to by sznurowadła jak najmniej rzucały się w oczy.

Drugim ważnym elementem są skarpety. Dobrze dobrane skarpety powinny być w takim samym kolorze co spodnie lub nieco ciemniejsze. Dzięki temu optycznie wydłużają nogi.